wtorek, 15 lipca 2014

Gerbery doniczkowe


Jeszcze do niedawna była znana przede wszystkim jako kwiat cięty. Dziś miniaturowe odmiany gerbery w doniczkach mogą być niezwykle atrakcyjną ozdobą mieszkania. Kwitnie bardzo długo i niewiele od nas wymaga, czyli - roślina ideał. Poznaj nowe oblicze gerbery.
Wyglądem gerbery przypominają ogromne stokrotki. I nic dziwnego, rośliny te są przecież dalekimi kuzynami! To wyraźnie widoczne pokrewieństwo sprawia, że wiele osób uważa gerberę za dość pospolitą, a tymczasem to egzotyczna piękność, która przybyła do nas z daleka. Ja swoje gerbery wybrałam w supermarkecie na Wielkanoc, cały czas kwitną przepięknie i cudnie ozdabiają okno niczym maleńkie słoneczka.
Te maleńkie kwiatki w skuteczny i szybki sposób wypełniają wnętrze kolorem.  A paleta ich barw jest zaskakująco bogata: od delikatnych odcieni bieli przez żółcienie, pomarańcze, aż po intensywne czerwienie, ostre róże i głębokie fiolety. Białe gerbery wniosą do wnętrza spokój, żółte, pomarańczowe i czerwone pobudzą jego mieszkańców do działania, a różowe i fioletowe wprawią ich w romantyczny nastrój.

Miniaturowe odmiany gerbery można uprawiać w domu. Sprawdzają się tutaj doskonale: kwitną długo i są łatwe w pielęgnacji. Lubią słoneczne stanowisko na południowym lub południowo-wschodnim parapecie, jednak jeśli słońce jest zbyt ostre, lepiej odsunąć roślinę od okna, by nie narażać delikatnych zielonych liści na przypalenie.


Doniczkowe gerbery wymagają częstego i obfitego podlewania, szczególnie latem gleba powinna być stale lekko wilgotna. Jednak uwaga: woda nie może zalegać w podstawce, bo roślina szybko zgnije! Aby utrzymać wysoką wilgotność powietrza warto regularnie zraszać liście letnią wodą. W apogeum kwitnienia trzeba gerberę zasilać - najlepiej przy każdym podlewaniu. Można zastosować nawóz przeznaczony dla pelargonii, ale uwaga: stosując 1/3 zalecanej na opakowaniu dawki. Nie należy ustawiać rośliny ani w zimnym przeciągu, ani w pobliżu kaloryferów, bowiem gorące i suche powietrze również jej nie służy.

Wiosną i w lecie doniczkowe gerbery będą dobrze rosły w temperaturze pokojowej, jednak w zimie muszą przejść okres spoczynku - obniżamy wówczas temperaturę do około 15ºC i ograniczamy podlewanie. Jeśli spełnimy jej warunki, nasza gerbera będzie kwitła przez długie miesiące, a im dłuższe dni, tym będzie tworzyć więcej kwiatów.
Gerbery wyjątkowo korzystnie działają na powietrze w mieszkaniu - pochłaniają nieprzyjemne zapachy i produkują duże ilości tlenu

Po więcej informacji proszę zajrzeć tutaj.
Źródło: czasnawnetrze.pl

0 komentarze:

Prześlij komentarz